Ковалівська філія
Історія Ковалівської школи
Згідно архівних даних у 1885 році із загальної кількості населення освіту в селі Ковалі мали тільки до 100 чоловіків та 5 жінок. І хоч пізніше відкрилася школа, але навчанням вона охопила невелику частину дітей села. В середині XIX ст. в селі для дітей заможних селян була відкрита церковно-приходська школа. В 1867 році на кошти Хорольського земства було побудовано глинобитне приміщення земської школи на дві класні кімнати. За переписом 1900 року відомо, що в селі Ковалі була земська однокласна школа. Також школа була в селі Мелюшки. В наступні роки школа бала відкрита на х. Хохулі. Її було відкрито 12 вересня 1912 року. Так у 1891 році у Ковалівській земській школі навчалося всього 70 дітей, причому, «за власним бажанням» вибуло 24 учні, а школу того року закінчило всього 8 учнів. В 1918 році земство добудувало ще дві класні кімнати, де розміщувалась початкова школа. В 1932 році початкова школа реорганізована в семирічну.Першим директором школи був Герда Василь Федорович. Вчителями в цей час в школі працювали Масловська Наталія Олексіївна, Крижка Лукерія Лукична, Масько Ілля Степанович, Кулик Олександр Юхимович, Ватуля Тетяна Федорівна, Пигор Федір Федорович.
В 1941 році навчальний рік розпочався за звичайним графіком – 1 вересня, але вже 14 вересня заняття довелося припинити, бо село окупували фашистські загарбники. В приміщенні школи загарбники розмістили поліцейську дільницю та тримали полонених. На фронти війни було мобілізовано завуча школи Марченка Сергія Савича та вчителя Гавриленка Максима Павловича (загинули на фронтах війни).
Після звільнення села навчальний процес в школі відновився, але збереглося тільки приміщення земської школи 1867 року побудови, тому навчання проводилося в 4 приміщеннях (на даний час вони не збереглися). Так як приміщення школи були спалені, то в селі Ковалі з 1943 по 1947 роки працювала початкова школа, а семирічна школа в цей час знаходилася в селі Мелюшки. Очолювали Мелюшківську семирічну школу Тищенко Тетяна Остапівна (1943 – 1944 роки), Мороз Сергій Титович (1944- 1945 роки), Рубан Василь Маркович (1945- 1947 роки) і коли школа знову була переведена до села Ковалі, Рубан В.Ф. продовжував її очолювати до 1951 року. Потім Ковалівську семирічну школу очолювали Нагорний Тихін Федорович (1951-1952 роки), Ярмола Григорій Павлович ( 1952-1955 роки) Фененко Іван Ілліч (1955-1959 роки), Баган Людмила Миколаївна (1959- 1960 роки), Третяк Василь Кирилович (1960 – 1967 роки, 1975- 1979 роки), Голян Іван Тимофійович ( 1967 – 1975 роки), Порожнета Іван Іванович ( 1979- 1988 роки), Тур Іван Васильович (1988 – 1998 роки), Матвійченко Тетяна Валентинівна ( 1998 – 2010 роки), на даний час школу очолює Барило Ганна Григорівна – 1963 р.н., освіта вища, закінчила Полтавський педагогічний інститут ім. В.Г.Короленка в 1987 році. Вчитель історії та суспільствознавства, вища категорія, на посаді директора з 2010 року.
В 1959 році Ковалівська семирічна школа була реорганізована у восьмирічну. В 1968 році місцевим господарством збудовано нове приміщення школи на 200 учнів. В 1988 році школа реорганізована в середню. В 2010 році школа реорганізована в школу І-ІІ ступенів. Випущено зі школи з 1968 по 2012 рік - 800 учнів, за роки існування середньої школи – 222 учні. Серед випускників: Чорненький Сергій Іванович –заступник начальника обласного с/г управління по механізації; Биба Володимир Васильович – кандидат технічних наук, доцент Полтавського національного технічного університету імені Ю.Кондратюка; Барило Іван Іванович – доцент Смоленського художнього університету, заслужений художник Російської Федерації; Чемерис Катерина Григорівна – кандидат філологічних наук, доцент Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка; Квітка Юрій Володимирович – віце-президент Всеукраїнської організації «Молодь проти корупції»; Барило Григорій Миколайович – заслужений працівник культури України; Стовба Василь Іванович – заслужений працівник освіти України, викладач Полтавської державної аграрної академії.
На даний час примiщення школи частково модернiзовано. Освітній процес органiзовано за кабiнетною системою, в школi є спортивний та тренажерний зали. В школi навчається 50 учнi та працює 15 педагогiчних працiвникiв, що повністю забезпечує організаціюосвітнього процесу на оптимальному рівні. 3 1 березня 2011 року в примiщеннi школи почав дiяти дитячий садок „Теремок“.
Спогади жительки села Ковалі Костенко (Чех) Феодосії Кузьмівни (1918 року народження)
До першого класу пішла навчатися в 1927 році. Школа на той час була на місці теперішнього будинку культури. Навчала нас Масловська Наталія Олексіївна. У класі навчалося до 20 учнів. У четвертому класі навчалася у приміщенні школи, яка розташовувалася у приміщенні колишньої церковно-приходської школи ( на даний час приміщення не збереглося). Учителем був Микола Прокопович ( прізвище не пам’ятає). Школа у селі була чотирикласною, а тому далі навчалася в селі Новоаврамівка.
На місці сучасної школи був куркульський двір, а потім там була колгоспна бригада, а потім почали будувати школу.
Із спогадів вчительки початкових класів Крижки Лукерії Лукичної
У 1934 році була призначена вчителем початкових класів Ковалівської школи. Директором був Герда Василь Федорович. У старших класах працювали: Масько Ілько Степанович- учитель історії та біології, Кулик Олександр Юхимович – учитель російської мови, Кушлій Андрій Павлович – учитель математики, Ватуля Тетяна Федорівна – учитель німецької мови, Масловська Наталія Олексіївна, Тур Онисько Степанович, Куличенко Євдокія Сергіївна – вчителі початкових класів, Запорожець Євлампій Явтихійович – старший піонервожатий.
У першому класі було 35 учнів, у другому – до 45 учнів, у третьому до 40 учнів, у четвертому –від 30 до 36 дітей, було 2 п’ятих класи і один шостий.
Приміщення центральної школи було розміщене у теперішньому приміщенні Будинку культури. У цій школі навчалися старші класи. Учні початкових класів навчалися у приміщенні колишньої церковно-приходської школи. Крім того, було ще 2 приміщення школи.
У 1935 році в Ковалівську школу прийшли працювати Павлиський Павло Андрійович завучем школи, його дружина Ніна Анисимівна учителем української мови та літератури, Мандрикін Василь Тихонович вчителем німецької мови та біології, фізкультури, Сидоренко Тимофій Іванович, Сівина Іван Кузьмич.
У 1941 році розпочалася війна. Школа розпочала працювати 1 вересня і працювала до 14 вересня – часу окупації села. На час окупації частина вчителів евакуювалася, частина залишилася.
Після двох років окупації школа знову почала працювати, але під час відступу фашистських загарбників приміщення центральної школи було спалено, тому працювала лише початкова школа. Завідуючою школи Була Крижка Лукерія Лукична. Учні старших класів навчалися у селі Мелюшки, де була відкрита семирічна школа. Через 4 роки в селі Ковалі відновила свою роботу неповна середня школа.